<>

صفحه قبل 1 1 2 صفحه بعد

نوشته شده توسط :

ارزیابی پتانسیل سایندگی سنگ های آذرین در حفاری تونل با استفاده از دستگاه سایش سرشار (Cerchar)

چکیده
زمینه عملیات حفاری اندرکنش میان زمین و ماشین است، حفر تونل و بطور کلی فضاهای زیرزمینی، بیش از همه نیاز به شناسایی زمیندارد. دستگاه های T.B.M یکی از مهمترین ماشین آلات حفر تونل می باشند . کارآیی چنین تجهیزاتی نیازمند شناخت کامل شرایطزمین شناسی و ژئوتکنیکی زمین پیش روست . یکی از پارامترهای مهم در تخمین عمر مته ها و ارزیابی کارآیی عملیات حفاری مکانیزه،ویژگیهای سایشی زمین است . تنوع زیاد آزمایش های سایندگی سنگها، به خوبی نشانگر عدم وجود یک روش کلی و مورد قبولمتخصصین مکانیک سنگ و حفاری، به منظور برآورد ویژگی های سایشی آنهاست دلیل اصلی این امر را میتوان ناشی از ماهیت رفتاری،سایش دانست. آزمایش سرشار (Cerchar) در کنار سادگی ، دارای کارآیی نسبی بالاتری در ارزیابی ظرفیت سایشی سنگها است. بدینمنظور نمونه برداری از 28 تیپ سنگ آذرین از نقاط مختلف ایران صورت پذیرفت و مورد آزمون سرشار قرار گرفت. CAI در نمونه هایموردمطالعه بین 2/6 تا 4/6 متغیر است . درصد کوارتز در نمونه های موردمطالعه بین صفرتا 46 درصد متغیر است. نمونه هایی با مقادیرکوارتز صفر درصد CAI متوسط تا بالایی را نشان داده اند این نمونه ها دارای مقدار فلدسپار بالایی هستند که می تواند، به همراه بافتریزدانه، عامل افزایش شاخص سایش سرشار در این دسته باشد. در سنگ های آذرین درونی، EQC در مقدار CAI مؤثر بوده و رابطه اییمثبت میان آن ها وجود دارد. با توجه به تنوع وسیع کانی شناسی و بافتی در سنگ های بلورین، دسته بندی محدودتر این سنگ ها برای کشف روابط بافتی مهندسی ضروری است.


کلمات کلیدی:

سنگ آذرین . سایش سنگ . Cerchar . T.B.M

 

سومین کنفرانس منطقه ای و دوازدهمين کنفرانس تونل ایران (1396)

 

برای دانلود به ادامه مطلب بروید:: موضوعات مرتبط: دانلود مقالات فارسی (کنفرانس های داخلی) , مقالات مکانیک سنگی و ژئوتکنیکی , ,
:: برچسب‌ها: دانلود , مقاله , رایگان , سنگ آذرین , سایش سنگ , Cerchar , T , B , M ,
:: بازدید از این مطلب : 0
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 29 بهمن 1396 | نظرات ()

آدرس:مشهد-خیابان رسالت-رسالت 64-مذهبی5-پلاک 11-شرکت مهندسین مشاور پارسیان سازه گستر کانیار-گروه مهندسی IROCK
شماره تماس:اسمعیلی 09381295869 (تلگرام)- 2784190- 0511 - 09157945034 آدرس ایمیل:raminesmaeili68@gmail.com
این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی به ثبت رسیده است و تمامی محصولات و خدمات این سایت حسب مورد دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد همچنین فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد.
logo-samandehi لوگوی شرکت لوگوی گروه ENEMAD